810861562709_2

Türkiye’nin ajan’dası!

MİT Kontrterör Merkezi eski Başkanı Mehmet Eymür’den şok açıklamalar: Yabancı istihbaratçılar Türkiye’de cirit atıyor. 1950’den itibaren 50 yıl Türkiye’yi Türkler yönetmedi. Başta ABD olmak üzere Rusya, İngiltere, İsrail ve diğer ülkeler bizi rahat bırakmıyor.

-Türkiye’de at koşturan yabancı ajanlar, nerelerde var?

Ajanlar, daha çok elçiliklerde olur. Ayrıca hava yollarında, turizm acentalarında, gazetelerde kısaca hayatın her alanında yabancı ajanlar vardır. Bu konuda Rusya’nın kadrosu çok geniştir.

Peki yerli ve yabancı ajanlar, medyaya nasıl sızıyor?
Türk gazeteciler, her zaman yabancı istihbarat örgütlerinin hedefindedir. Çünkü toplumu yönlendirmek yani psikolojik harp için medya önemlidir. Buna en iyi örnek Aydınlık gazetesidir. İnternet medyası da buna dahildir.

İşin maddi boyutu da var mı?
Evet. Yabancı istihbarat örgütleri, medyadaki bazı kişileri, makam, mevki ve parayla satın alıyorlar. Bu kişiler medyada daha etkin konumda gösteriliyor.

MİT ve CIA nasıl ortak çalışıyor mu?

MİT daha çok CIA ve NATO ülkeleriyle ortak çalışır. Ancak düşman bildiğimiz ülkelerin istihbarat örgütleriyle de ortak çalışmalar yapar. Daha çok organize suçlarla mücadale başlığı altında istihbarat toplantıları gerçekleştirilir.Diplomasinin bittiği yerde istihbarat devreye girer.

Yabancı istihbarat elemanları, stratejik kurumlara da girebiliyor mu?
Geçmişte MİT’in içinde bir sürü CIA’ye (ABD Gizli Servisi), MOSSAD’a (İsrail Gizli Servisi) ve BND’ye (Alman Gizli Servisi) çalışan kişiler vardı. Bu kişiler günümüzde de vardır, gelecekte de olacaktır.

Yabancı istihbarat birimlerine çalışan ajanlar, nasıl emir altına alınıyor?
Örneğin CIA maddi olarak büyük bir örgüt. Mesela çocuğunuzu alıp ABD’de okutuyor. Birçok kişi de zaten CIA gibi güçlü bir istihbarat örgütüne sempati duyduğu için gönüllü çalışıyor.

Geçmişte MİT’te böyle bir ajan olayına şahit oldunuz mu?
Evet. Sabahattin Savaşman adlı MİT ajanı ABD’ye çalışıyordu.
Benim içinde bulunduğum ekip, Savaşman’ı belgeleriyle ABD’ye ajanlık yaparken yakaladı.

Sizin CIA’ye çalıştığınız iddia edildi. Ne diyorsunuz?
Eğer ben CIA’ye çalışsaydım, MİT’in başında olurdum. Ayrıca CIA’ye çalışsaydım 9 yıl boyunca Green Card almak için uğraşmazdım.

İstihbarat örgütleri neden Türkiye’yi rahat bırakmıyor?
Türkiye’yi 1950 yılından itibaren Türkler yönetmedi. Bu da 50 yıl sürdü. Dünyanın en kritik yerinde bulunan Türkiye’yi başta ABD olmak üzere Rusya, Almanya, İngiltere, İsrail ve diğer ülkeler rahat bırakmadı, bırakmazlar da… Dolayısıyla Türkiye’yi yöneten kişilere de etkileri oldu. Ve yönetecek kişileri onlar tayin etti.

Mevlüt YÜKSEL, 14 Ağustos 2012 Salı, Takvim