amerika_new_york_liberty

Öğretim Üyelerine Verilen

Bursu (Post-Doktora)

YÖKGünümüzde yurtdışına gitmek için burs imkanları artmıştır. Bunlardan birisi de YÖK’ün Öğretim üyelerine (3-6 aylık) süre ile verdiği burstur. Bu burstan yararlanmak için Yurtdışındaki bir üniversiteden davetiye mektubu almanız yeterlidir. Davetiye mektubu aldıktan sonraki prosedür şöyledir:

1-Bir dilekçe ile fakültenize başvuru yapıyorsunuz (2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 39. maddesi kapsamında davet mektbu aldım ABD’deki şu üniversiteye … tarihlerinde gitmek istiyorum). Fakülte bu dilekçeyi gerekli işlemleri yaptıktan sonra YÖK’e gönderiyor.

2- YÖK Kurulunda dilekçeniz görüşülüyor ve karar olumlu olursa size bir cevap yazısıgeliyor. YÖK tarafından 3 aylık süre için 10.070 dolar hesabınıza yatırılıyor. Bu para uçak biletleri, sağlık sigortası ve tüm masraflarınız için veriliyor. (Ücret, tek kişi için yeterli ancak ailesi ile gidecekler için yeterli değil)

3-YÖK’den gelen destek belgesini, tüm diploma ve transkriptlerinizi (lisans, yüksek lisans, doktora), özgeçmişinizi, çalışma planınızı, pasaportunuzu, işyeri çalışma belgenizi, tavsiye mektubunuzu ve sağlık sigortanızı yaptırıyorsunuz. Ayrıca DS-2019 belgesini dolduruyorsunuz. Bu belgelerin pdflerini Amerika’daki üniversiteye gönderiyorsunuz. Eğer aileniz de gelecekse onların Pasaportlarını da eklemelisiniz. (Belgelerin İngilizcelerini resmi bir makama onaylatmanız veya Noter tasdiği yaptırmanız gerekiyor)

4-Amerika’daki üniversite bu belgeleri inceledikten sonra DS-2019 formunuzu onaylayarak size gönderiyor. Siz de bu belge ile vize işlemlerine başvuru yapıyorsunuz. 180 dolar olan SEVIS ücretini yatırıyorsunuz. DS 160 formunu internetten her kişi için online dolduruyorsunuz. (Anne-babanızın tam doğum tarihi gerekiyor) Vize türü olarak J1seçmelisiniz. Randevu almak için her birey için 160 dolar ödeme yapıyorsunuz. Randevu günü konsolosluğa gidiyorsunuz. Görüşmeye 14 yaşından küçük çocukları götürmeniz gerekmiyor. Vize aldıktan sonra seyahat planınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Not: 2014 yılında Amerika’ya gitmek için  (4 kişilik bir aile, 1’i bebek olmak kaydıyla daha gitmeden en az 10.000 TL ile 11.000 TL arası para harcamak zorunda kalıyor) Bu da sizin YÖK’den aldığınız 10.070 Dolar’ın yarısına tekabül ediyor. Bu arada resmi işlemler en az 6 ay sürüyor

Pasaport: 250 TL ile 4000 TL arası

Diploma, Transkript… vs belgelerinizin ingilizce çevirileri: 100 TL ile 500 TL arası

ABD’de kalacağınız süre için sigorta ücreti: 600 TL ile 1200 TL arası

Vize işlemlerini Yurtdışı danışmanlık şirketine yaptırırsanız: 600 TL (4 kişi için)

Belgeleriniz hızlı gitsin gelsin istiyorsanız UPS Kargo ücretleri: 250 TL

Vize başvuru ücreti: 1.363 TL (640 dolar)

SEVIS ücreti: 385 TL (180 dolar)

Uçak bileti: 8.000 TL ile 20.000 TL (gidiş-dönüş) (orbitz.com, cheapoair.com veya thy’nin sitesinden uygun uçak bileti bakabilirsiniz)

ABD VİZE REHBERİ

(Bu rehber akademisyenlere yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Ancak vize koşulları  değişebildiği için akademisyenlerin mutlaka ABD Konsolosluğu’nun  resmi sayfalarını da incelemeleri tavsiye edilir)

ViZE TİPİ

YÖK Araştırma Destek Bursu kapsamında  ABD’ye gidecek akademisyenlerin J1 vizesine başvuruları gerekmektedir.

DS 2019 İŞLEMLERİ

Davetiye aldığınız kuruma başvurarak DS 2019 formu işlemlerinizin başlatılmasını talep etmeniz gerekmektedir. Her üniversitenin bu konudaki prosedürü farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak yapılacak işlemler aşağıdaki gibidir:

-Gideceğiniz üniversitenin International Relations Office vb idari birimine bir mail göndererek DS2019 işlemlerinin başlatılmasını talep etmeniz gerekmektedir.  Mail örneği için tıklayınız

-E-postanıza aşağıdakileri ekleyiniz :

-İngilizce özgeçmiş

-Finansal Durum Belgesi (Maaş, birikim… vs)

-Pasaportunuzun kopyası

-Davetiye mektubu-Karşı kurum genellikle size bir form gönderir ve bir bölümünü doldurmanızı ister.  Eğer eşiniz yada çocuğunuz sizinle  gidecekse, bu formun Dependants  alanına onların da bilgilerini doldurmanız gerekecektir. Bu işlemler sonunda, karşı kurumdan size hazırlanmış  DS 2019 belgesi gelecektir. Sağ üst köşedeki numara önemlidir ve vize başvurusu sırasında  kullanmanız gerekecektir. Bu belge vize almanız için en önemli belgedir.

SEVIS ÜCRETİ  (Student and Exchange Visitor Information System)

Başvurduğunuz üniversite size yazarak SEVIS FEE ödemenizi isteyebilir. Bu ödeme online olarak yapılmaktadır ve üniversite DS2019 formuyla birlikte ödemenin  nasıl yapılacağı hakkında bilgi göndermektedir.

Mutlaka vize randevu tarihinden en az 3 gün yatırılması gerekmektedir.

Sevis Fee’yi ödemek için aşağıdaki adresten I-901 formunu doldurmanız ve ödemeyi kredi kartınız ile online olarak yapmanız gerekmektedir. Adınızın, soyadınızın, doğum tarihinizin mutlaka DS2019 formunda yazıldığı gibi yazılması gerekmektedir. Form ve ödeme sayfası için :

https://www.fmjfee.com/i901fee/index.jsp

Ücret yaklaşık 180 $ dır.

Ödemeyi yaptıktan sonra makbuzu (I-797 Receipt) mutlaka basınız ve vize görüşmenize götürünüz.

Sevis Fee hakkında ayrıntılı bilgi için: http://www.ice.gov/sevis/i901/index.htm

Sevis ücreti gidecek akademisyen için ödenir, eşiniz yada çoçuğunuz için de bu ödemeyi yapmanız gerekmez.

GÖÇMEN OLMAYAN VİZE BAŞVURU FORMU (DS-160)

 • Göçmen olmayan vize adayları, randevu tarihinden en az iki iş günü önce internet üzerinden  elektronik başvuru formu DS-160 doldurmalıdır.
 • DS-160 formunu doldurduktan sonra, müracaatçıların kişisel bilgilerinin ve barkod onay numarasının olduğu onay sayfasını basmaları gerekmektedir.
 • Adayların randevu günü konsolosluğa gelirken, onay sayfasının çıktısını yanlarında getirmeleri  gerekmektedir.
 • Elektronik başvuru formunu doldurmak için, dijital fotografyüklemeniz gerekiyor. Fotografınızı yüklemek ve fotograf hakkındaki detaylar için, lütfen kriterleri dikkatlice okuyunuz.  Kriterleri için buraya tıklayın(Kriterlerle ilgili bilgiler İngilizce’dir)

Göçmen olmayan vize başvuru formu (DS-160)

 • Online olarak doldurulacak olan form, İngilizce olmakla beraber kelimelerin üzerine bilgisayarınızın imleci ile giderek Türkçe karşılıklarını görebilirsiniz.
 • Online formu göndermeden önce kaydet yapıp tekrar sonra giriş yaparak bilgi ekleyebilir, güncelleme yapabilirsiniz. Ancak ilk girişte verilen Application Number’i not etmeyi  unutmayınız, tekrar girişte bu numara sorulacaktır.
 • Formu doldururken SEVIS No ve Program No sorulmaktadır. Bu numaralar size gelen DS 2019 formunun üstünde bulunmaktadır.
 • Online olarak gönderme (sign & submit) aşamasından sonra  gelen konfirmasyon sayfasının çıktısını almayı unutmayınız. Bu sayfa vize görüşmenizde istenecektir.
 • I yazmak istediğinizde klavyede I tuşuna basarsanız sistem kabul etmemektedir.  Caps Lock kapalıyken, Shift’e basarak I yapınız yada  I yazmak istediğinizde İ’ye basınız, I olarak çıkmaktadır.         

Göçmen olmayan vize başvuru formu (DS-160)
hakkında sıkça sorulan soruların cevapları (FAQ)

VİZE BAŞVURU ÜCRETİNİN ÖDENMESİ  (MRV) & VİZE RANDEVUSUABD vizesi vize ücreti ve başvuru randevularını üstlenici firma olan CSC aracılığı ile usvisa-info.com adresinden yapılmaktadır.J1 Vizesi için ücret $160’dır.Göçmen Olmayan Vize başvurusu yapacak olanların bu servis aracılığıyla randevu almadan önce Göçmen Olmayan vize başvuru ücretini (MRV) ödemeleri gerekmektedir. Bu ücret, vize alınsın ya da alınmasın, geri ödenemez veya başka bir yere transfer edilemez.

Eğer eşinizi ve çocuğunuz da sizinle gelecek ise onlara da ayrı ayrı vize ücreti ödemeniz gerekir.

Kredi Kartı ile ödeme
http://usvisa-info.com/en-TR/selfservice/ss_country_welcome  adresine gidiniz ve ekranın sağ üst köşesindeki ”Giriş”i tıklayarak siteye kayıt olunuz.
Ödemenizi sorgulayan sayfaya geldiğinizde kredi kartı seçeneğini işaretleyiniz
İşlemi tamamlamak için gerekli tüm alanları doldurunuz.
İşlem onaylandığında randevu takvimine yönlendirilmek için “Devam” tuşuna basınız.

Nakit ödeme
Vize Başvuru Ücretini (MRV) nakit olarak herhangi bir Akbank şubesinden ödemek için, aşağıdaki adımları izleyiniz:http://usvisa-info.com/en-TR/selfservice/ss_country_welcome  adresine gidiniz ve ekranın sağ üst köşesindeki ”Giriş”i tıklayarak siteye kayıt olunuz.Ödemenizi isteyen sayfaya geldiğinizde, Vize Başvuru Ücreti (MRV) makbuzunu yazdırmak için uygun PDF linkine tıklayınız. Bu belgenin çıktısını alınız. Vize Başvuru Ücreti (MRV) makbuzunu herhangi bir Akbank şubesine götürünüz ve Vize Başvuru Ücreti (MRV)’ni ödeyiniz.Makbuzun dekontunun sizde kalan kısmını ödeme yaptıktan sonra saklayın. Bu dekont işlemleri tamamlamak için gereklidir.Ödemenin işleme alınması için ödemeden sonraki iki iş günü bekleyiniz. 2 iş gününden sonra, http://usvisa-info.com/en-TR/selfservice/ss_country_welcome   web sitesine tekrar giriş yapınız,ödeme sayfasına geliniz ve Vize Başvuru Ücreti (MRV) dekont sayfasında sunulan alana Vize Başvuru Ücreti (MRV) dekont numaranızı giriniz ve “Gönder”e tıklayınız.Sonraki sayfa size randevunuzu seçip ayarlayabileceğiniz bir randevu takvimi açacaktır.RANDEVUDA GEREKECEK BELGELER

 • Pasaport
 • Randevu tarihinden en az iki iş günü önce internet üzerinden doldurulmuş elektronik başvuru formu DS-160‘ ın barkodlu onay sayfasının çıktısı
 • Bir adet fotoğraf  – elektronik forma yüklenemediği durumlarda
 • DS 2019 Belgesi
 • Karşı kurum davet mektubu
 • Finansal Durum Belgesi (ÇOMÜ Dış İlişkiler Koordinatörlüğü’nden temin edebilirsiniz)
 • Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair belge
 • SEVIS Ücretinin ödendiğine dair dekont
 • Diğer destekleyici belgeler :  Personel/kurum kimlik kartı; maaş bordrosu, banka hesabı, banka cuzdanı gibi gelirinizi gösterir evraklar; şahsınıza veya ailenize ait mal-mülk tapuları da istenebilir.

BAŞVURU SONRASI TAKİP

Başvuru sahiplerinin pasaportları, başvuru sırasında seçmiş oldukları PTT şubesine gönderilecektir. Kurye ile gönderi için ayrıca ücret gerekmeyecek ve pasaport gönderi ücretleri başvuru ücretinin içinde tahsil edilecektir.

Evraklarınızın durumunu öğrenmek için http://usvisa-info.com/en-TR/selfservice/ss_country_welcome  adresindeki hesabınıza giriş yapmalısınız.

Başvuru Sahibi Özet Bilgi sayfasında PTT’den teslim alma/gönderme durumunu görebilirsiniz. Evrak durumu bilgisi, sadece kişisel evraklarınız Konsolosluk Bölümü’nden belirlenen kurye gönderme yöntemine gönderildiğinde görülebilir.

———————————————————————————————–

ABD İSTANBUL KONSOLSOLUĞU
İstinye Mahallesi, Üç Şehitler Sokak No.2
İstinye 34460 – Istanbul / Turkey
Phone: (90) 212-335 90 00

AMERİKAN BÜYÜKELÇİLİĞİ ANKARA
Konsolosluk Bölümü
Atatürk Bulvarı 110
Kavaklıdere, 06100 Ankara – Türkiye

Telefon: 0-312-455-5555 Konsolosluk Hizmetleri için 2’yi tuşlayınız.
Faks: 0-312-466-1586

————————————————————————————————

WEB  / Vize bölümü

Ankara :http://turkish.turkey.usembassy.gov/visa_services.html

İstanbul : http://turkish.turkey.usembassy.gov/gocmen_olmayan_vize_ist.html

DİĞER BİLGİLER: Uçakta yada indikten sonra size I-94 formu (beyaz renkte)  verilecektir.  Bu formun mutlaka doldurulması ve ülke girişindeki görevlilere verilmesi gerekmektedir.