20140523_213928_2 indir_32 indir1_1_1_1

Öğretim Üyeleri İçin Ders Verme Hareketliliği (Erasmus Teaching Mobility Program)

Öğretim Üyelerinin ders vermek için Erasmus Programı Çerçevesinde Yurt Dışına gitmelerinde izlenen prosedür;

1-İlk olarak çalışmakta olduğunuz üniversitenin Erasmus kapsamında anlaşmalı olduğu ülkeleri ve üniversiteleri öğrenmelisiniz. Bu üniversitelerden sizin bölümünüzün olduğu birisine mail atarak ders vermek için gelmek istediğinizi bildirmelisiniz.

2-Vereceğiniz ders ile ilgili konu başlıklarını, üniversitenizden aldığınız form üzerinde doldurarak gideceğiniz üniversiteye göndermelisiniz.

3- Oradan size bir davetiye ve ders programınızı onaylayan bir cevap gelmesi gerekiyor.

4-Bundan sonra resmi tarihler arasında davetiye, ders programınız ve bir dilekçe ile üniversitenizin Erasmus Ofisi’ne başvuru yapıyorsunuz.

5-Üniversite başvurunuzu değerlendiriyor ve başvurunuzun kabul edildiğini ve size bu tarihler arasında izin verildiğini belirten bir yazı gönderiyor. Artık seyahat planınızı yapabilirsiniz.

Not: İyi derecede ingilizce şart değil. Sadece dersinizi ve derdinizi anlatacak kadar İngilizce  bilmeniz yeterli.

Yeşil pasaportunuz varsa vize almanıza gerek yok. Yoksa üniversiten görevli pasaportu talep edebilirsiniz.

Yurtdışı çıkış harcınız, 400 Euro’ya kadar (400’ü geçerse geçen miktarın yarısı da veriliyor. Örneğin 600 Euro’ya bilet alırsanız 500’ünü ödüyor) yol paranız ve günlük yevmiyeniz üniversiteniz tarafından karşılanmaktadır.

Örneğin 5 günlüğüne Polonya’ya gidiyorsunuz ve gidiş-dönüş biletini 400 Euro’ya aldınız. Polonya günlük yevmiye miktarı 2014 yılında 91 Euro olduğu için üniversitenizden toplamda 91X5=455 Euro yevmiye + 400 uçak bileti= 855 Euro alabilirsiniz. Gitmeden önce bu paranın % 80’nini alabiliyorsunuz.