Almanya, Türklerin ziyaret/gezmek için gittikleri Avrupa ülkelerinin en rahatı olsa gerek. Zira başınız sıkıştığı bir anda karşınıza sizi anlayan birinin çıkıvermesi içten bile değil. Bunu Münih gezimde yakından görmüş oldum.

Münih, Almanya’nın en büyük üçüncü şehriymiş. Aynı zamanda Bavyera eyâletinin en büyük şehri ve başkentiymiş. Münih’in Almanca ismi München eski dilde ‘keşişlerin yeri’ anlamına gelen Munichen’den gelmekteymiş. Bu nedenle Münih’in armasında bir râhip yer almaktaymış. Bundan olsa gerek şehirdeki yapılar, kiliselerden daha yüksek değil. Siyah ve altın sarısı – Kutsal Roma İmparatorluğu rengi – Kral Ludwig zamanından beri şehrin resmî renkleri olarak kullanılmaktaymış.  Yüksek yaşam standartları sunan burada en çok Uşak/Eşmeli gurbetçilerimiz yaşıyormuş ancak biz daha çok Konyalılar ile karşılaştık.

Şehirde trafik cezaları çok caydırıcı olduğu için sürücüler kurallara uyuyorlar. Metro ağı çok gelişmiş olduğu için insanlar taksiyi pek kullanmıyorlar. Mercedes marka taksilerde seyahat etmek mümkün. Arabalar 2 yıl geçtikten sonra yarı fiyatına düşüyormuş. Taksi merkezini arayıp taksi istediğinizde sizin için bir taksi gönderiliyor ve başka hiçbir taksi sizi almıyor. Telefonunuzda taksi programı varsa oradan da taksi istemeniz mümkün. Eğer taksiye bebeğinizle binecekseniz, bebek koltuğu olmayan bir araç sizi alamıyor.

Şehir stadyumu Allianz Arena görkemli bir şekilde sizi karşılıyor. Münih, futbola doyacağınız bir şehir olsa gerek. Bizim gittiğimiz (2014 mayıs) dönemde Bayern Münih şampiyon olmuştu ve şehir merkezinde (Marienplatz) kutlamalar vardı.

Yurtdışında yemek büyük bir probleme dönüşebiliyor. Fakat Almanya’da bu durum kısmen aşılmış durumda. Münih’de bir çok Türk lokantası var. Biz yanlış hatırlamıyorsam”Altın Sini” isminde bir lokantada yemek yedik. Yemeklerin lezzetleri fena değildi.

İbadet konusunda da Almanya diğer Avrupa ülkelerine nazaran rahat. En azından gözden uzakta ve yer altında da olsa mescitler var. Gittiğimiz mescit maneviyattan bir köşe olarak nefes almamızı sağladı. Mescitte Soma’da yaşanan facia için mevlit okutuldu. Her renkten müslümanlar burada birlikte göz yaşı döktü.

Almanların İngilizce bilmelerine rağmen ısrarla Almanca konuşmalarını ve burası AB ülkesi (burası almanya demelerini) unutamıyorum.

Lufthansa ile yolculuk yaptık. 4 kez uçaklarına bindik, her seferinde çocuklara farklı oyuncak verildi. Bu dikkatimi çekti. Ancak uçakta verilen yemeklerin lezzetleri Türk damak tadına çok uygun değildi.

Gezilecek Mekanlar

Gezilecek mekanlar arasında BMW Welt ilk sırada yer alıyor. Burada BMW araçlarının yeni çıkanları tanıtılmakta ve BMW’nin eski arabalarının yer aldığı bir müze bulunmaktadır. Ardından buranın hemen yanı başındaki Olympia park’a gidilebilir. Burası 1972 Yaz Olimpiyatları için inşa edilmiş. Buradaki Olimpiyat Kulesi’ne (190 m) çıkarak tüm Münih’i kuş bakışı görmeniz mümkün. Ancak yükseklik korkunuz varsa tavsiye etmem doğrusu. Parkta ailenizle güzel zaman geçirebileceğiniz bir çok aktivite yapılmaktadır. Yeşile hasretseniz İngiliz Bahçesi gezilecek bir başka yer. Marienplatz şehir meydanı da gezilebilir.