IMG20140831WA0004_1_2

Kıymetini Bilmediğimiz İki Nimet: “Sıhhat ve Boş Vakit” Hadis-i Şerifi Çerçevesinde Amerika’da Hayat” konulu sohbette Yrd. Doç. Dr. Resul Çatalbaş, Amerika intibalarını aktardı.

Dinler tarihi alanında çalışan Dr. Çatalbaş, yakın zaman içerisinde uzmanlık alanıyla ilgili araştırma yapmak için ABD’de bulunmuş ve iki ülkeyi mukayese ederek genelde Müslümanların özelde Türklerin esikliklerini tespit etme imkânı elde ettiğini söyledi.

Sohbetine Peygamber Efendimizin yukarıda işaret edilen hadis-i şerifiyle başlayan Çatalbaş, zamanın ve sağlığın neden önemli olduğu üzerinde durdu ve şunları söyledi:

“Değerli arkadaşlar bence günümüzde millet olarak geri kalmamızın sebeplerinde ikisi zamanı yeterince verimli kullanmamak ve sağlığımıza yeterince dikkat etmemektir. Kişi yediği şeyin haram mı helal mi olduğuna dikkat etmezse, aşırı yerse ve sağlıksız şeylerle beslenirse elbette ki bu yedikleri onun imanını olumsuz etkileyecektir. Ayrıca zamanı iyi kullanmaz da boşa geçirirse, işini iyi yapmazsa, ne kendisine ne de ülkesine artı bir değer katamayacaktır.

Yurt dışında bulunduğum süre içersinde şunu gördüm. Amerikalılar ne yiyip ne içtiklerine dikkat ediyorlar. Zamanlarını verimli kullanıyorlar. Mesela akşam 9.30’da yatıp sabah 5.00’te kalkıyorlar ve rızıklarının peşine düşüyorlar. Gereksiz işlerle uğraşmıyorlar. Orada ilme gerektiği gibi değer veriliyor. Çalışana çalıştığı kadar maaş veriliyor. Mesela bir öğretmen en az 3-4 bin dolar para kazanırken bir başka öğretmen 10-12 bin dolar para kazanabiliyor. Bir başka husus insan hayatına çok değer veriyorlar. Kurallar katı ve uygulanabilir. Kanunlar herkes için geçerli.

Yani mülkün temeli olan adalet mekanizması sağlıklı işliyor. İş hayatında dürüstlük geçer akçe, insanlar verdiği sözü yerine getirme konusunda hassas. Bir başka önemli hususta şu, kitap ve kütüphane hayatın merkezinde yer alıyor. Okumaya ve araştırmaya çok değer veriyorlar.

Her mahallede bir kütüphane var. Mahalle sakinleri kütüphanelere üye olarak o mekânları yaşatıyorlar. Kütüphaneler yemekten dinlenmeye kadar bütün ihtiyaçları karşılayacak şekilde tanzim edilmiş. Dolayısıyla insanı içine çeken ortamlar. Değerli dostlar dikkat ederseniz ABD ile ilgili hep müspet şeyler söyledim. Şimdi şunu kendimize soralım. Niçin daha dün kurulan ABD bu şekilde gelişmiş bir toplum haline geldi de yedi iklime medeniyet götüren ataların torunları olarak bizler bu denli geri kalmış bir durumdayız. Her zaman ifade edildiği gibi onların hayatı İslam’ın emrine uygun da niçin bizim hayatımız bu emre muhalif bir görünüm arz ediyor. Bu suallerin cevabını acilen bulmalı ve kendimize, aslımıza dönmek için gayret sarf etmeliyiz.”

Samimi bir ortamda geçen sohbet soru-cevap kısmıyla sona erdi. Sohbetin sonunda Denek Başkanı Aydoğan Bilir, Yrd. Doç. Dr. Resul Çatalbaş’a verimli sohbeti için teşekkür etti.

Yozgat İleri Gazetesi, (http://www.ilerigazetesi.com.tr/m/?id=31362).